Sebevražda brandu v přímém přenosu

18. 04. 2018 13:14:38
Světem českého sportu i bulváru otřásá nově vydaná kniha olympijské medailistky a mistryně světa v biatlonu Gabriely Koukalové. Sportovní hvězda první velikosti v ní velmi otevřeně líčí svůj dosavadní život a rozkrývá věci, které

jsme nejspíš nechtěli znát. Porucha příjmu potravy, bulimie, nepřátelské vztahy v týmu, který svými úspěchy v posledních letech přiměl Čechy, aby si zamilovali dříve okrajový sport, a přikoval je k televizním obrazovkám na spoustu zimních odpolední, který působí jako parta dobře sehraných přátel... Se smutkem pozorujeme, jak se uzavírá jedna úžasná sportovní kariéra, a říkáme si, jestli to Gábině stálo za to. Ale nechci se tu rozepisovat o tom, co rozebrala a ještě bude rozebírat spousta lidí přede mnou i po mně. Mě zaujala ještě jedna věc: jsme svědky sebevraždy brandu v přímém přenosu.

Protože Gábina se za těch pár let svého raketového vzestupu na vrchol stala oslnivou značkou. Krásná mladá žena s dlouhými blond, později zrzavými vlasy, i v nejhorší chumelenici na rozdíl od většiny soupeřek dokonale namalovaná, zdobená nápadnými náušnicemi, s růžovými hůlkami a v růžových botkách, která nechává většinu závodnic daleko za sebou a v cíli pak rozdává oslnivé úsměvy. Milá holka, všemi oblíbená, správně praštěná a roztržitá, se smyslem pro humor, tak bezelstná a bezprostřední, že si ji prostě musíte zamilovat. Nesmírně nadaná sportovkyně a rváčka, která touží po dalších vítězstvích a má velkou šanci natrvalo se zapsat do dějin světového sportu.

Můžete si přát něco lepšího? To je přece značka snů. Podle marketingových odborníků její cena přesáhla deset milionů korun. Sponzoři si u ní podávali kliku, mohli se přetrhnout, aby se stala tváří právě jejich zboží. Její popularita zvýšila příliv investic do celého sportovního odvětví. I přes její současné zdravotní problémy, i kdyby už nikdy nenastoupila do závodu, měla pozici, která jí otvírala dveře k nejrůznějším pracovním i společenským možnostem a která jí zaručovala pohodlný život na výsluní po dlouhá léta.

A přesto se toho rozhodla vzdát. Je to tak nepochopitelné. Je to tak nepochopitelné? Vaše značka je představa o vás v mysli druhých lidí. Která se vůbec nemusí shodovat s tím, jací opravdu jste. Společnosti i osobnosti v popředí zájmu veřejnosti svou značku soustavně budují a úzkostlivě dbají o to, aby nepoškodili její pověst. Gábina Koukalová udělala přesný opak. Shodila svou značku z piedestalu, a ta spadla s velkým rachotem. A Gábina tvrdí, že se jí ulevilo. Nejspíš už nechtěla být tou rozesmátou milou holkou, která sbírá medaile jako houby v lese a které každý závidí její úspěch. Která je obklopená luxusem a vede tak báječný život, že na nějaké trápení nemá vůbec nárok. Nejspíš už nechtěla být národním pokladem, který si všichni přivlastnili, tou naší „zlatou Gabčou“. Chtěla být sama sebou, i s těmi bolestmi, zmatky a pokřivenými vztahy.

Nevím, co bude dál. Možná si vybuduje jinou značku. Stane se jiným brandem, který bude třeba víc odpovídat její skutečné povaze. Když využije svou popularitu, jež je i přes povážlivé trhliny stále obrovská, může dokázat spoustu věcí třeba na poli charity, kde poslední dobou začíná působit. Její důvěryhodnost určitě utrpěla a spousta sponzorů jí nejspíš ukáže záda, ale upřímnost její zpovědi a síla příběhu zřejmě přilákají jiné. Možná se Gábina přetaví v celebritu typu Angeliny Jolie (českého rozměru ovšem) a stane se krásnou ambasadorkou nějaké bohulibé iniciativy. Anebo zůstane značkou jen pro své okolí. Bude manželkou, maminkou, najde si práci a její brand už nebude mít hodnotu v milionech, ale jeho opravdovost pro ni bude k nezaplacení.

Já osobně jsem jí vděčná za všechny ty chvilky u televize, kdy jsem se zatajeným dechem a slzami na krajíčku sledovala, jak padají terče jeden za druhým, a mohla se pak radovat z jejích vítězství. A ze srdce jí přeju, ať se jí v životě daří a ať nemusí litovat toho kotrmelce, který předvedla.

Její příběh může být inspirací k zamyšlení: co moje značka? Jaká je představa o mně v mysli druhých lidí? Odpovídá realitě, jak já ji vnímám, nebo je s ní v rozporu? A co můžu udělat pro to, aby byla autentická?

Autor: Markéta Demlová | středa 18.4.2018 13:14 | karma článku: 42.89 | přečteno: 15186x

Další články blogera

Markéta Demlová

Paris, mon amour

Dnes vás zdravím z města nad Seinou, Města světel, které mě uchvátilo hned při letmém prvním setkání, zadráplo se mi pod kůži a rozhodlo, že si s ním vypěstuji vztah na celý život, i když jsem nedoufala, že ho ještě někdy uvidím.

3.10.2018 v 11:01 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 374 | Diskuse

Markéta Demlová

Milí Češi, váš prezident vás nemá rád

Smutno, velmi smutno mi bylo při sledování včerejší prezidentské debaty na TV Prima. Při pohledu na rozvaleného prezidenta, který si se zjevnou rozkoší užíval výbuchy rozvášněného publika a s jízlivou škodolibostí sázel jeden faul

24.1.2018 v 12:13 | Karma článku: 41.49 | Přečteno: 5113 | Diskuse

Markéta Demlová

Babka

Kousek od pardubického gymplu stojí domov důchodců. Cestou ze školy jsem kolem něj chodila každý den. Někdy ve třeťáku se za jedním oknem v prvním patře začala objevovat taková babka. Jako z Ladova obrázku, snad i ten šátek měla.

13.11.2017 v 11:51 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 2004 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 685 | Diskuse

Markéta Kabourková

Jak se tvoří krize

A tebe opravdu zajímají názory tohoto člověka či rádoby dalších „specialistů“ a „ekonomů“? To je otázka, kterou jsem položila svému kamarádovi, který je vlastníkem střední firmy.

22.2.2019 v 19:19 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jan Dvořák

Každý týden touto dobou vám může přijít pošta. Jindy ne

Česká pošta racionalizuje. Nemůže si už dovolit takovou rozmařilost, jakou je na konci druhé dekády jedenadvacátého století roznášet po domech zásilky každý den, jak to bývalo za rakouského mocnářství.

22.2.2019 v 18:36 | Karma článku: 17.26 | Přečteno: 295 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ex-moslim hovorí o islamofóbii versus slobodofóbii.

Keď Rachid opustil islam a konvertoval na kresťanstvo, musel utiecť z Maroka. Nemôže ísť do žiadnej moslimskej krajiny, lebo mu tam hrozí smrť. Avšak v “slobodných“ západných krajinách používajú iný nástroj na to, aby ho umlčali.

22.2.2019 v 16:19 | Karma článku: 21.64 | Přečteno: 444 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8370

Jako překladatelka denně převádím myšlenky jiných lidí, tak mám občas chuť napsat něco sama. Snad vás moje slova pobaví, dojmou nebo přivedou k zamyšlení.

Najdete na iDNES.cz