Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Sebevražda brandu v přímém přenosu

18. 04. 2018 13:14:38
Světem českého sportu i bulváru otřásá nově vydaná kniha olympijské medailistky a mistryně světa v biatlonu Gabriely Koukalové. Sportovní hvězda první velikosti v ní velmi otevřeně líčí svůj dosavadní život a rozkrývá věci, které

jsme nejspíš nechtěli znát. Porucha příjmu potravy, bulimie, nepřátelské vztahy v týmu, který svými úspěchy v posledních letech přiměl Čechy, aby si zamilovali dříve okrajový sport, a přikoval je k televizním obrazovkám na spoustu zimních odpolední, který působí jako parta dobře sehraných přátel... Se smutkem pozorujeme, jak se uzavírá jedna úžasná sportovní kariéra, a říkáme si, jestli to Gábině stálo za to. Ale nechci se tu rozepisovat o tom, co rozebrala a ještě bude rozebírat spousta lidí přede mnou i po mně. Mě zaujala ještě jedna věc: jsme svědky sebevraždy brandu v přímém přenosu.

Protože Gábina se za těch pár let svého raketového vzestupu na vrchol stala oslnivou značkou. Krásná mladá žena s dlouhými blond, později zrzavými vlasy, i v nejhorší chumelenici na rozdíl od většiny soupeřek dokonale namalovaná, zdobená nápadnými náušnicemi, s růžovými hůlkami a v růžových botkách, která nechává většinu závodnic daleko za sebou a v cíli pak rozdává oslnivé úsměvy. Milá holka, všemi oblíbená, správně praštěná a roztržitá, se smyslem pro humor, tak bezelstná a bezprostřední, že si ji prostě musíte zamilovat. Nesmírně nadaná sportovkyně a rváčka, která touží po dalších vítězstvích a má velkou šanci natrvalo se zapsat do dějin světového sportu.

Můžete si přát něco lepšího? To je přece značka snů. Podle marketingových odborníků její cena přesáhla deset milionů korun. Sponzoři si u ní podávali kliku, mohli se přetrhnout, aby se stala tváří právě jejich zboží. Její popularita zvýšila příliv investic do celého sportovního odvětví. I přes její současné zdravotní problémy, i kdyby už nikdy nenastoupila do závodu, měla pozici, která jí otvírala dveře k nejrůznějším pracovním i společenským možnostem a která jí zaručovala pohodlný život na výsluní po dlouhá léta.

A přesto se toho rozhodla vzdát. Je to tak nepochopitelné. Je to tak nepochopitelné? Vaše značka je představa o vás v mysli druhých lidí. Která se vůbec nemusí shodovat s tím, jací opravdu jste. Společnosti i osobnosti v popředí zájmu veřejnosti svou značku soustavně budují a úzkostlivě dbají o to, aby nepoškodili její pověst. Gábina Koukalová udělala přesný opak. Shodila svou značku z piedestalu, a ta spadla s velkým rachotem. A Gábina tvrdí, že se jí ulevilo. Nejspíš už nechtěla být tou rozesmátou milou holkou, která sbírá medaile jako houby v lese a které každý závidí její úspěch. Která je obklopená luxusem a vede tak báječný život, že na nějaké trápení nemá vůbec nárok. Nejspíš už nechtěla být národním pokladem, který si všichni přivlastnili, tou naší „zlatou Gabčou“. Chtěla být sama sebou, i s těmi bolestmi, zmatky a pokřivenými vztahy.

Nevím, co bude dál. Možná si vybuduje jinou značku. Stane se jiným brandem, který bude třeba víc odpovídat její skutečné povaze. Když využije svou popularitu, jež je i přes povážlivé trhliny stále obrovská, může dokázat spoustu věcí třeba na poli charity, kde poslední dobou začíná působit. Její důvěryhodnost určitě utrpěla a spousta sponzorů jí nejspíš ukáže záda, ale upřímnost její zpovědi a síla příběhu zřejmě přilákají jiné. Možná se Gábina přetaví v celebritu typu Angeliny Jolie (českého rozměru ovšem) a stane se krásnou ambasadorkou nějaké bohulibé iniciativy. Anebo zůstane značkou jen pro své okolí. Bude manželkou, maminkou, najde si práci a její brand už nebude mít hodnotu v milionech, ale jeho opravdovost pro ni bude k nezaplacení.

Já osobně jsem jí vděčná za všechny ty chvilky u televize, kdy jsem se zatajeným dechem a slzami na krajíčku sledovala, jak padají terče jeden za druhým, a mohla se pak radovat z jejích vítězství. A ze srdce jí přeju, ať se jí v životě daří a ať nemusí litovat toho kotrmelce, který předvedla.

Její příběh může být inspirací k zamyšlení: co moje značka? Jaká je představa o mně v mysli druhých lidí? Odpovídá realitě, jak já ji vnímám, nebo je s ní v rozporu? A co můžu udělat pro to, aby byla autentická?

Autor: Markéta Demlová | středa 18.4.2018 13:14 | karma článku: 42.89 | přečteno: 15214x

Další články blogera

Markéta Demlová

Ztráta pařížské katedrály by bolela nás všechny

Se srdcem zdrceným a skrz slzy, které se mi koulely po tvářích, jsem v pondělí večer sledovala, jak hoří katedrála Notre-Dame v Paříži. Z lásky k tomuto městu jsem se vyznala už na podzim, kdy jsem tu byla naposled,

17.4.2019 v 14:49 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 239 | Diskuse

Markéta Demlová

Paris, mon amour

Dnes vás zdravím z města nad Seinou, Města světel, které mě uchvátilo hned při letmém prvním setkání, zadráplo se mi pod kůži a rozhodlo, že si s ním vypěstuji vztah na celý život, i když jsem nedoufala, že ho ještě někdy uvidím.

3.10.2018 v 11:01 | Karma článku: 12.97 | Přečteno: 396 | Diskuse

Markéta Demlová

Milí Češi, váš prezident vás nemá rád

Smutno, velmi smutno mi bylo při sledování včerejší prezidentské debaty na TV Prima. Při pohledu na rozvaleného prezidenta, který si se zjevnou rozkoší užíval výbuchy rozvášněného publika a s jízlivou škodolibostí sázel jeden faul

24.1.2018 v 12:13 | Karma článku: 41.51 | Přečteno: 5132 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lumír Vitha

Ovečky a roušky aneb Češi opět tahají za špatný konec

Zpropadený koronavirus! Z Číny už se přelil do Evropy a dokonce utahuje smyčku kolem naší českomoravské kotliny.

26.2.2020 v 12:38 | Karma článku: 18.27 | Přečteno: 622 | Diskuse

Ondřej Havelka

Mohamed a Ruda: kulturně–náboženský superstřet

Jeden z deseti Mohamedů se po prvním kulturním šoku ihned vrátí do rodné vesnice a nasytí starousedlíky historkami o zvrhlých turistech z Evropy. Jeden z deseti Mohamedů je tak znechucen, že se v mešitě radikalizuje...

26.2.2020 v 10:41 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 584 | Diskuse

Karel Januška

Zákon o střetu zájmů

Logické rozpory a nepochopení spravedlivého soudnictví. V demokratickém státě má každý občan právo na spravedlivý rozsudek. Návrh zákona o střetu zájmů zlepšení nepřinese.

26.2.2020 v 8:12 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 268 | Diskuse

Michal Konečný

Dva české státy.

Shledávám systém většinové demokracie jako špatný a nesvobodný. Proč by lidem, kterým bylo za socíku líp, mělo být bráněno v tom, aby se tam mohli vrátit? Proč by se ti ostatní tam museli vracet s nimi, když je jim v kapíku fajn?

26.2.2020 v 6:53 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 372 | Diskuse

Lenka Fučíková

Bilderberg business going down.

You dealt bad cards to yourself. Now it ́s comming back. Nice rule of bumerang There are paradoxes of the history and mostly as my mother saied:“ God mills are sure for everyone“

26.2.2020 v 6:23 | Karma článku: 4.46 | Přečteno: 256 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8264

Jako překladatelka denně převádím myšlenky jiných lidí, tak mám občas chuť napsat něco sama. Snad vás moje slova pobaví, dojmou nebo přivedou k zamyšlení.

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....