Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Milí Češi, váš prezident vás nemá rád

24. 01. 2018 12:13:36
Smutno, velmi smutno mi bylo při sledování včerejší prezidentské debaty na TV Prima. Při pohledu na rozvaleného prezidenta, který si se zjevnou rozkoší užíval výbuchy rozvášněného publika a s jízlivou škodolibostí sázel jeden faul

za druhým, jsem si uvědomila, co Zeman téhle zemi za posledních pět let svého "vládnutí" způsobil. Pomineme-li krátká období kolem dějinných okamžiků, jakými bylo založení Československa, okupace, Pražské jaro nebo sametová revoluce, Češi nikdy nebyli zvlášť jednotní. Dělily je různé názory na politiku, hospodářství, náboženství, sport... Ale snesli se, dokázali spolu žít. Teď už jako by to neuměli.

Navzdory původním slibům, že chce být prezidentem pro dolních deset milionů, se Zemanovi za dobu jeho prezidentování povedlo národ rozeštvat a rozdělit tak hlubokým klínem, že nad tím zůstává rozum stát.

Včerejší debata byla ukázkový příklad. Zeman s Drahošem nechtěl diskutovat. Nechtěl předkládat věcné argumenty a pak obhajovat svoje stanoviska. Zase se uchýlil k demagogii a překrucování, jen aby protivníka zdrtil a zesměšnil.

Není hloupý. Ví, že směrnice EU nebere občanům právo držet zbraň. Že z návštěvníků Bataclanu nikdo zbraň mít nemohl, protože po lednových útocích ve Francii platila přísnější bezpečnostní opatření a s pistolí vás prostě do hudebního klubu nepustí, a že proti samopalům a lidským bombám má člověk s pistolí stejně mizivou šanci. Že prodavačka v obchodě se zbraněmi, která zastřelila lupiče, je mistryní Evropy ve westernové střelbě a s pistolemi si hrála už v kolébce, a že kdokoli jiný na jejím místě by nejspíš nepostupoval stejně a nebyl stejně úspěšný. Že katolická církev není firma, a že kardinál (s kterým se dobře zná a téma restitucí s ním mnohokrát probíral) opravdu nemá žádnou pravomoc nad řeholními řády. Že prezident nebude mít žádný vliv na přijetí Dublinu IV, protože se jedná o nařízení Evropského parlamentu. A tak dále.

Ne. Není hloupý. Ale spoléhá na to, že hloupí jsou občané, kteří mu tyhle jeho lži a polopravdy ochotně baští. Že stačí vykřiknout heslo, a už za ním stojí rozhorlený dav připravený utlouct nadávkami a čepicemi každého, kdo by si dovolil nesouhlasit. Že nepotřebuje argumenty, stačí nálepky. Vlastně by nemusel nic říkat, klidně včera mohl jen zvedat cedule s hesly, a reakce jeho příznivců by byla stejná.

Až odejde - a je jedno, jestli to bude v březnu nebo až za dalších pět let - jeho jediným odkazem bude rozdělená společnost. To je totiž to jediné, na čem Zeman ve svém úřadu skutečně důsledně pracuje. Uráží a zesměšňuje každého, kdo má jiný názor, rozeštvává politiky, podkopává autoritu vlády, svévolně vykládá ústavu a obrací jedny proti druhým, aby se pak všem mohl vysmívat.

Zatímco prezidentská kampaň před prvním kolem byla džentlmenská a věcná - protože se jí Zeman neúčastnil, v druhém kole prezident okamžitě shodil rukavice a vnucuje jen svůj - stále stejný - způsob boje. A zase mu to vychází, protože jeho věrní na tuhle rétoriku slyší. Vždyť přece pan prezident to dělá pro ně, on jediný umí říkat věci na rovinu, on jediný se jich zastává, protože je má rád.

Ale to je ten nejhlubší omyl, milí Češi. Pan prezident vás nemá rád. Pan prezident nemá rád ani svou rodinu. Pan prezident má rád jen jediného člověka na světě. Pana prezidenta.

Celý jeho život se točí jen kolem jeho vlastní osoby. Celý život musí krmit to svoje nenasytné ego. Jen se začtěte do jeho starých rozhovorů, pusťte si staré přenosy, vzpomeňte si, jaký byl. Copak milující manžel opustí ženu a vyhradí jí pár víkendů v roce? Milující tatínek opustí malou holku a na spoustu let jí v podstatě zmizí ze života? Politik, který cítí odpovědnost za zemi, rozvrací stranu, kterou vybudoval, jen aby se pomstil za to, že s ním nesouhlasila? Státník, který má ochraňovat slabé, se jim vysmívá? Prezident, který má být důstojným vyslancem svého národa, tomu národu v zahraničí škodí a schválně poškozuje jeho zájmy?

Zkuste s ním v jediném nesouhlasit, a sám vás z tábora příznivců vyřadí. Nazve vás blbcem, debilem, slaboduchým jedincem a ukáže, kde máte slabé místo, aby se vám vaši bývalí soukmenovci mohli pořádně vysmát.

Není pravda, že je skromný. Ano, nehoní se za ženami, elegancí a přepychem pohrdá a ke štěstí mu stačí dvě místnosti na Vysočině a nafukovací člun na kačáku. Ale přátelí se jen s těmi, kteří pro něj mohou něco udělat, a svou přízeň a státní vyznamenání uděluje jenom těm, kdo se zasloužili o Miloše. Do Číny létá soukromým speciálem propagovat zájmy jeho majitelů, Rusku poklonkuje, aby mu jeho kamarádi mohli sypat peníze na kampaň a pomáhali ho držet u moci propagandou. Všechno, co dělá, má tento jediný cíl - udržet ho u moci a utvrzovat ho v přesvědčení o vlastní velikosti.

Co na tom, že na svou funkci už fyzicky ani psychicky nestačí - včera jsme viděli, že bez asistence už ani nevstane z křesla a ministr zahraničí se rosí pokaždé, když se Zeman dostane do kontaktu s cizím politikem nebo novinářem, protože kvůli ztrátě soudnosti je svými prohlášeními schopen překreslovat hranice států a rušit uzavřená spojenectví. Dokud udrží myšlenku a tužku v ruce, bude se neúnavně drápat na piedestal, který si v duchu vystavěl, až se promění ve svůj vlastní pomník. A všichni ti Mynářové, Ovčáčkové, Nejedlí a Hlinovští ho v tom budou vehementně podporovat, protože se jim jeho "přátelství" přenáramně vyplatí.

Nemusíme mít na Hradě prezidenta, kterého budeme všichni milovat. Nepřijde druhý Havel ani tatíček Masaryk, aby nás zachránil a spasil. Ale můžeme tam mít člověka, který na nás z hradních ochozů nebude denně lít kýble pomejí a který nás nebude rozeštvávat pro své sobecké cíle. Můžeme tam mít člověka, který nás bude povzbuzovat v přesvědčení, že jsme stateční, svobodní, schopní a šikovní, i když jsme teď pět let slýchali opak, a který pověst o tom bude šířit do světa - protože my skutečně jsme stateční, svobodní, schopní a šikovní, když chceme. Můžeme tam mít člověka, u jehož stolu se budou scházet protivníci, ne aby se dále hádali nad tím, co je rozděluje, ale aby hledali, co je spojuje, a navzájem se podporovali v práci, která bude prospěšná těm dolním i horním deseti milionům našich občanů. Můžeme mít prezidenta, kterému na nás bude záležet a který nás dokonce bude mít rád. Jen si musíme zvolit někoho jiného, než je Miloš Zeman.

Autor: Markéta Demlová | středa 24.1.2018 12:13 | karma článku: 41.51 | přečteno: 5132x

Další články blogera

Markéta Demlová

Ztráta pařížské katedrály by bolela nás všechny

Se srdcem zdrceným a skrz slzy, které se mi koulely po tvářích, jsem v pondělí večer sledovala, jak hoří katedrála Notre-Dame v Paříži. Z lásky k tomuto městu jsem se vyznala už na podzim, kdy jsem tu byla naposled,

17.4.2019 v 14:49 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 239 | Diskuse

Markéta Demlová

Paris, mon amour

Dnes vás zdravím z města nad Seinou, Města světel, které mě uchvátilo hned při letmém prvním setkání, zadráplo se mi pod kůži a rozhodlo, že si s ním vypěstuji vztah na celý život, i když jsem nedoufala, že ho ještě někdy uvidím.

3.10.2018 v 11:01 | Karma článku: 12.97 | Přečteno: 396 | Diskuse

Markéta Demlová

Sebevražda brandu v přímém přenosu

Světem českého sportu i bulváru otřásá nově vydaná kniha olympijské medailistky a mistryně světa v biatlonu Gabriely Koukalové. Sportovní hvězda první velikosti v ní velmi otevřeně líčí svůj dosavadní život a rozkrývá věci, které

18.4.2018 v 13:14 | Karma článku: 42.89 | Přečteno: 15214 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Noční vlk Foldyna unikl z oranžového kriminálu

Nedalo mu to žádnou práci, dveře byly otevřené a jediný problém byl v tom, že ho z nich nikdo nevykopl. Musel odejít sám a bez trnové koruny vyhozeného mučedníka. Jeho první kroky na svobodě mířily ke kolegům - vlčím vlastencům...

26.2.2020 v 12:46 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 519 | Diskuse

Karel Vašíček

Na obzoru Covid-19

Zprávy ze světa jsou alarmující. Koronavir nazvaný Covid-19, který se rozšířil v Číně je blízko našich hranic. Itálie je v ohrožení a vzhledem k cestovnímu ruchu v Česku, zaměřeném do Itálie, je otázkou několika týdnů.

26.2.2020 v 12:36 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 231 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K odchodu Husního Mubaraka

Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.

25.2.2020 v 19:49 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 412 | Diskuse

Jan Dvořák

Co zbylo z odkazu vítězství pracujících?

Pětadvacátého února má jmeniny Liliana. Na paní, slečny i holčičky tohoto hezkého květinového jména blízcí a přátelé jistě nezapomněli. Bývaly doby, kdy ono datum bylo připomínáno všem,horem dolem. Ne však ve spojitosti s Lianou.

25.2.2020 v 19:41 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunisté pojmenovávali ulice po zločincích

Je to tak soudružko Konečná, nechápu, co komu vyčítáte, když sami jste jednali daleko hůř než současné pražské vedení. Boris Němcov není kontroverzní a nevadí, zato jména veřejných prostranství po masových vrazích jsou chucpe.

25.2.2020 v 18:44 | Karma článku: 32.56 | Přečteno: 1003 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8264

Jako překladatelka denně převádím myšlenky jiných lidí, tak mám občas chuť napsat něco sama. Snad vás moje slova pobaví, dojmou nebo přivedou k zamyšlení.

Najdete na iDNES.cz