Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slušný komunista je mýtus

28. 01. 2014 10:41:16
V plzeňském kraji zvolili nového hejtmana. Nad skutečností, že byl aktivním členem KSČ, se už dnes skoro nikdo nepozastaví, skoro nikomu to nevadí. Stále častěji se ozývají hlasy, které členství v KSČ bagatelizují jako něco neškodného, někdy dokonce chvályhodného. Žebříčky karmy a čtenosti tady na blogu vede tento týden článek kolegyně Šlapákové hájící "slušné komunisty", kteří "nikdy v životě svých stranických funkcí nezneužili ve svůj osobní prospěch, nikdy nepřistoupili kupříkladu na spolupráci s StB, nikdy žádného svého kolegu, či kamaráda, bez ohledu na to, zda šlo o komunistu nebo ne, neponížili, nepošpinili, neuškodili mu." Jak tvrdí, byli to "slušní komunisté, kteří měli skutečnou, opravdovou, nehranou morální podporu svých spolupracovníků, kolegů, známých a kteří kupříkladu v rámci svého pracoviště sice zastávali stranické funkce, ovšem pouze proto, aby se na tento post nedostaly ty skutečné komunistické "svině"."

Článek jsem četla poctivě celý a budu s ním polemizovat, ale ani v nejmenším se tím nechci dotknout paní Šlapákové a jejích blízkých, protože psala na téma z osobního pohledu velmi citlivé, v pro ni jistě velmi těžkou chvíli.

Já jsem měla dědu. Syn chudého kameníka, za války totálně nasazený, uvěřil jako mnoho jiných lákavým vizím komunismu a jal se budovat lepší zítřky. Vstoupil do strany, vystudoval "politické vědy" ve Vokovicích a stal se funkcionářem. Komunistou byl z přesvědčení, že pomůže změnit společnost k lepšímu, že to stačí vzít za dobrý konec, poctivě pracovat a výsledek se dostaví. Jako mnoha jiným, i jemu po krátké euforii Pražského jara srazily vaz tanky bratrské pomoci. Ze strany i z práce ho vyhodili, což se mu podepsalo na zdraví tak zásadním způsobem, že v 52 letech zemřel.

Tehdy mi byly tři roky. Mám na něj jen pár matných vzpomínek a pocit, že jsem ho měla ráda. Taky to byl slušný člověk. Miloval mou babičku, ze svých tří dětí vychoval dobré lidi, snažil se všem pomáhat a nikdo proti němu neřekl křivé slovo. Ani po letech, po pádu režimu se neozval nikdo, komu by ublížil. A přesto nesl vinu.

Vinu, že pomáhal rozvíjet a udržovat systém, který je ve své podstatě zlo. Zlo a dobro jsou kategorie absolutní. Přitakávat zlu v jakékoli podobě je špatné. Když omlouváme komunisty, že to mysleli dobře, že jednali z přesvědčení, že chtěli zabránit zlu ještě většímu, jen se podílíme na lži a působíme další zlo. Režim v nacistickém Německu byl také absolutním zlem. Celá válečná generace na něm nesla vinu a musela se s tím vyrovnat. Soudného člověka dnes nenapadne tvrdit, že cokoliv souvisejícího se zločinným fašismem bylo dobré, nebo dokonce chvályhodné.

Odsouzení zla v podobě zločinného režimu však nejde ruku v ruce s odsuzováním lidí. Člověk má silnou vůli k přežití a přizpůsobí se každému zřízení. Každý je postaven do jiných podmínek, jedná za jiných okolností, s jinou motivací, pod jinými tlaky. To ale neznamená, že má právo na falešnou sebereflexi. Musíme si umět v životě přiznat, co jsme udělali špatně, kdy jsme podávali ruku zlu, a smířit se s tím. Nehledat výmluvy a prázdné argumenty, nenazývat eufemismy to, co bylo špatné. Jedině když si přiznáme vlastní omyly, můžeme se jich napříště vyvarovat.

Namítnete, že se mi to mluví. Revoluce mě zastihla v maturitním ročníku. Těsně předtím, než jsem začala rozhodovat a nést odpovědnost za vlastní život. Do strany bych nikdy nevstoupila, ani moji rodiče tam nikdy nebyli, ale pionýrský šátek jsem nosila a do SSM jsem přešla automaticky a bez velkého přemýšlení. Kdyby režim nepadl, nejspíš bych taky chodila k volbám, volila kandidátku Národní fronty a doma nadávala u Hlasu Ameriky. Nesla bych vinu jako všichni ostatní, kteří se zlu nepostavili. Omluva pro to neexistuje, můžu to jen přijmout jako součást své identity.

Byly mi tři, když děda umřel. Nikdy jsem se ho nemohla zeptat, co si myslel, čemu doopravdy věřil, jak mohl zavírat oči před politickými procesy, před krutým bojem ve vlastních stranických řadách, před vším zlem a nespravedlností, které ve jménu komunismu pomáhal páchat. Nikdy jsem se ho nemohla zeptat, co na to říká po těch letech, jestli cítí lítost, vinu, výčitky.

Já je cítím pokaždé, když slyším, čtu nebo vidím cokoliv, co s komunistickým zlem souvisí. Nesu si v sobě, že můj předek tohle zlo držel u moci. Není pro to omluva a já s tím nemůžu nic dělat, nezbývá mi než si to přiznat a smířit se s tím.

Omluva neexistuje pro komunisty z krutých let padesátých, ale ani pro ty normalizační. Nefungovalo to tak, že by člověku řekli: "Jen nám to tu podepiš, zachováš si dobrou práci, udržíš partu dělníků, kteří na tebe spoléhají, zůstaneš na místě, kam by se místo tebe dostala větší svině. K ničemu se tím nezavazuješ, nic po tobě nebudeme chtít." Kandidáti na vstup do KSČ čekali většinou dva roky a za tu dobu byli náležitě prokádrováni a museli aktivně prokázat zájem o členství, projít politickým školením, odsouhlasit vstup vojsk v roce 68 a všemožně podlézat režimu. Každé socialistické "korýtko" bylo poctivě vydřené, nikdo nemůže tvrdit, že nevěděl, co dělá, nebo že to dělal proti své vůli. Stejně tak nemůže nikdo tvrdit, že si tím nepomohl k výhodám, lepšímu platu, větším možnostem uplatnění v práci, nejrůznějším socialistickým prebendám.

"Slušný komunista" je mýtus. Členů a kandidátů KSČ bylo hodně. Skoro každý v rodině nějakého máme nebo jsme měli. Byli a jsou to hodní lidé, které máme rádi, kteří zdraví sousedy, umějí podat pomocnou ruku a s láskou vychovají své děti. Ale v určité chvíli svého života se rozhodli podat ruku zlu. A tuhle vinu z nich nikdo nesmyje.

Podívejme se pravdě do očí a přestaňme zlo relativizovat. Tím, že si omlouváme vlastní selhání, jen připravujeme půdu pro selhání další, možná větší. Argumenty "Já jsem nikomu vědomě neublížil, nikomu jsem osobně neukřivdil," jsou liché. Každý, kdo pomáhá udržovat zlo u moci, má na něm podíl. Jedině když si tuhle skutečnost přiznáme, máme šanci na obnovu společnosti. Jinak se zlo, zaseté před mnoha generacemi, bude šířit dál.

Autor: Markéta Demlová | úterý 28.1.2014 10:41 | karma článku: 38.14 | přečteno: 2412x

Další články blogera

Markéta Demlová

Křupan jsem a křupan budu

Že současný český prezident nemá vychování, na to už jsme si zvykli. Že pro sprosté slovo nejde daleko, to taky víme. Že se nezdráhá urážet své odpůrce ať už vlastními ústy, nebo prostřednictvím svého mluvčí,

25.6.2017 v 14:46 | Karma článku: 33.51 | Přečteno: 1577 | Diskuse

Markéta Demlová

K čemu jsou holky na světě?

V posledních dnech internet zvířila prudká debata nad básničkou Jiřího Žáčka, kterou děti čtou v čítankách. Podle ní jsou holky na světě proto, aby z nich byly maminky láskyplně pečující o děti.

17.1.2017 v 7:42 | Karma článku: 48.81 | Přečteno: 22839 | Diskuse

Markéta Demlová

Živé květy

Když teď potkávám v obchodech děti, které trochu bezradně, ale s jiskrou v oku shánějí dárky, vzpomínám, jak jsem sama kdysi postávala v Prioru a v ruce žmoulala pár desetikorun, za které jsem svým milým chtěla koupit celý svět.

17.12.2015 v 10:05 | Karma článku: 29.21 | Přečteno: 1391 | Diskuse

Markéta Demlová

Nejste fašouni, jen máte strach. Tím ale islamistům hrajete do noty

Už dlouho s obavami sledujete, jak se do Evropy valí tisíce uprchlíků denně. Nic o nich nevíte, až na to, že jich je moc a že vyznávají islám. Náboženství, které se v posledních letech zmiňuje téměř při každém teroristickém útoku.

20.11.2015 v 8:30 | Karma článku: 27.92 | Přečteno: 3748 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Stanislav Jahoda

Babiš není ani Trump, ani Orbán: hraje za sebe a je na straně EU a Sorose

Na iDnes vyšel článek o tom, že si Američané ohledně našich voleb kladou otázku, zda Babiš je český Trump a vydá se cestou Orbána. Babiš není ani jedno – není patriot a hraje pouze za sebe.

18.10.2017 v 15:00 | Karma článku: 21.41 | Přečteno: 334 |

Jan Pražák

Vašek aneb smutný konec jednoho domácího porodu

„Podruhý už mě do porodnice nikdo nedostane,“ svěřila se Stáňa své kamarádce Martě po potvrzení dalšího těhotenství. „Doma budu mít klid a vyhnu se těm problémům, který jsem měla po narození Lukáška.“

18.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 20.35 | Přečteno: 713 | Diskuse

David Gruber

Oslavy 120 let Matičního gymnázia Ostrava pohledem účastníka

Ano, pravda, je to text především pro současné a bývalé studenty tohoto ctihodného ústavu. Ale i jiní si mohou přijít na své; pokud si chtějí něco přečíst o užaslém Ladislavu Špačkovi nebo o Ivanu Lendlovi plném citů a emocí...

18.10.2017 v 13:49 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 167 | Diskuse

Jan Klar

Když už nevěra, tak pořádná

Kolik je na světě starých kyselých „panen“? Když Eva ještě vyučovala ve škole, její kolegyně jí občas připomínaly klevetnice na tržišti. Hlídaly se navzájem, aby se náhodou neošidily.

18.10.2017 v 13:11 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 634 | Diskuse

Jiří Turner

Nápravník islámských bubáků II.

Co je to basmala? Jak to bylo s knihou Bez dcerky neodejdu? Je bičování jen trest? Bilal Philips – poturčenec horší Turka. Odkud kam sahá Blízký východ? Boko Haram. Burky a burkiny. Jak chápe Korán cizoložství? Komu sluší čádor?

18.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 837 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8498

Jako překladatelka denně převádím myšlenky jiných lidí, tak mám občas chuť napsat něco sama. Snad vás moje slova pobaví, dojmou nebo přivedou k zamyšlení. Marketa Demlova Marketa DemlovaNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.